Haberler

Sanat Bursu Veren Kurum ve Vakıflar

Sanat Bursları

ÜNİVERSİTE öğrencilerinin burs arayışının sürdüğü şu günlerde, pek çok vakfın burs başvuruları başladı. Öğrenciler kayıt işlemleriyle uğraşırken aynı zamanda hangi vakıftan burs alabileceklerini de araştırıyor. Sanat alanında okuyan, başarılı ve yetenekli, ihtiyaç sahibi pek çok üniversite öğrencisi var. Bu gençler burs alabilecek bir kurum bulmakta zorlanıyor. İşte, tam bu noktada birçok vakıf, sanatçı adayı gençlerin imdadına yetişiyor. Vakıflar verdikleri sanat burslarıyla kariyerlerini geliştirmeyi hedefleyen, olanakları sınırlı genç sanatçılara destek olmayı, üniversite sonrası hayata daha rahat hazırlanmalarını ve okul malzeme ihtiyaçlarına daha kolay ulaşmalarını sağlıyor. Vakıflar bursiyerlerine burs vermekle kalmayıp ileriki dönemlerde staj ve iş imkanı için de olanak sağlıyor. Yeni öğrenim dönemi başlarken, öğrenciler için birer can simidi olan vakıfların burs başvurularını kabul ettiği şu son günlerde, sanat bursunun nasıl alındığını, kimlerin burs verdiğini ve şartlarını araştırdık…

“DESTEKÇİ KURUM SAYISI ARTMALI”

Eğitim hayatında başarılı, sosyal yönü kuvvetli ve gönüllülük potansiyeli olan üniversiteli gençlerin, maddi sıkıntı yaşamadan eğitimine devam etmesine aracı olan Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) 2016’dan beri sanat bursu veriyor. TOG’a her yıl ortalama 500 üniversiteli genç başvuruda bulunuyor. Kurum sanat alanında eğitim gören 28 kişiye sanat bursu imkanı veriyor.

Toplum Gönüllüleri Vakfı Burs ve Rehberlik Projeleri Birim Koordinatörü Gülcan Büyükdereli, verilen sanat bursuyla bu alanda okuyan gençlerin üniversite sonrası hayata daha rahat hazırlanmalarını sağlamayı hedeflediklerini söylüyor. Burs başvurularını maddi ihtiyaç, akademik başarı, gönüllülük deneyimi/potansiyeli gibi üç ana temel çerçevede değerlendirmeye aldıklarını söyleyen Büyükdereli, “Başvuru formunda yer alan sorular üzerinden bursiyer adayı bir puan alıyor. Yüksek puan alan adaylarla burs mülakatı gerçekleştiriyoruz ve bursiyerlerimizi belirliyoruz” diyor.

Sanat bursları için bütçenin bağışlar doğrultusunda belirlendiğini söyleyen Büyükdereli,
“Amacımız bu alandaki burs bütçesini her yıl daha da geliştirerek daha çok gencin faydalanmasını sağlamak. Sanat alanındaki burs miktarımız aylık 255 TL ile 750 TL aralığında değişiyor” diyor Burs verdikleri öğrencilere staj ve iş imkanı konusunda da destek olduklarını sözlerine ekleyen Büyükdereli, “Burs alan gençleri staj olanaklarımız konusunda bilgilendiriyoruz. Onların ihtiyaçlarına uyan staj olması durumunda yönlendirme yapıyoruz. Yine Toplum Gönüllüsü gençlere referans olarak bağlantılı olduğumuz iş olanakları konusunda da yönlendirmeler yapıyoruz” diyor. Büyükdereli’ sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Türkiye’deki pek çok bağışçı kurum ve kişi genel olarak sayısal bölümlerde okuyan gençleri burs vererek desteklemeyi tercih ediyorlar. Bu yüzden sanat alanında okuyan gençler maalesef burs alabilecek bir kurum bulmakta zorlanıyor. Oysa sanat alanında okuyan, başarılı ve yetenekli ihtiyaç sahibi pek çok üniversite öğrencisi var. Sanat alanında okuyan gençlerin okul malzeme masrafları oldukça yüksek. Bu yüzden vakıf olarak Türkiye’de eksik olan alana dair bir yol açmak istedik. Bu alanda yarattığımız değere ortak olmak isteyen herkes bizimle burs@tog.org.tr adresinden iletişime geçebilir.”

2019-2020 akademik yılı için burs başvuruları 2 Ekim tarihine kadar TOG sitesinden online olarak alınıyor.

757 BURSİYERİ VAR

21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı (YEKÜV), ülkemizde yaşanan sorunların temelinde eğitim olduğunu görerek bu sorunların çözümüne katkı sağlamak amacıyla 1992 yılında kuruldu. Vakıf, İstanbul’daki devlet okullannda okuyan, başarılı ancak eğitimini sürdürürken sosyal ve ekonomik nedenlerle zorlanan gençlere burs imkanı sağlıyor.

Halen 757 bursiyere burs verdiklerini söyleyen Vakıf Başkanı H. Işın Özdemir, “Bursiyerlerimiz arasında çeşitli sanat dallarında eğitim gören öğrenciler var. Vakıf olarak ayrıca ulusal eğitime destek olmak için fotoğraf yarışmaları, öykü yarışmaları ile ödüller vererek de sanata destek oluyoruz” diyor. Kuruldukları ilk günden bu yana, eğitim, kültür, sanat, spor gibi çocuk ve gençleri sosyal anlamda ileri taşıyan becerilerle birlikte burs konusunu ele aldıklarını söyleyen Özdemir, “Sanatın öğrenme, düşünme, anlama ve anlamlandırma üzerindeki olumlu etkisi tartışılmaz bir gerçek. ‘Yaşayarak öğrenme’ dediğimiz şey tam olarak birebir sanat. Gerçek sanatçıların insan ve doğa sevgisi, sosyal sorumluluk anlayışı, empati, üretme ve değer katma yeteneklerinin çok daha gelişmiş olduğunu biliyoruz” diyor.

Vakıf, 31 Ekim’de İş Sanat Levent Kuleler’de Işığım Olur musun temalı 2019 yılının başarılılarına ödül töreni düzenleyecek. 2019-2020 eğitim dönemi burs başvuru tarihleri 23-27 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. Detaylı bilgiye www.yekuv.org adresinden ulaşılabilir.

ÇİFT BURS İMKANI

Koksal Eğitim Vakfı (KEV), başarılı olup imkanları kısıtlı olan öğrencilere burs vererek eğitimlerini tamamlamalarına katkıda bulunmak amacıyla, Pet Holding Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. H. Güntekin Koksal tarafından 1992 yılında kuruldu.

Her yıl ortalama 700-800 öğrencinin burs almak için başvuruda bulunduğunu söyleyen Koksal Eğitim Vakfı (KEV) Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Koksal Yaykıran, “Bu öğrencilerin yüzde 5’ini sanat öğrencileri oluşturuyor” diyor. Sanat öğrencileri için 2018-2019 yıllarında yaklaşık 70 bin TL bütçe ayırdıklarını söyleyen Yaykıran, “Vakfın 2018-2019 bütçesi 330 bin TL oldu. Eğitim öğretim yılında dokuz ay 500 TL olmak üzere burs verildi. Ayrıca Erasmus ile yurtdışma giden öğrencilere de çift burs imkam sağlıyoruz” diyor.

Burs verilen öğrencilere staj ve iş imkanı konusunda yardımcı olduklarını da vurgulayan Yaykıran, “Kendi şirketlerimiz bünyesinde a veya beraber iş yaptığımız firmalar aracılığı ile bize staj yapmak istediğini belirten öğrencileri çoğunlukla staja yerleştiriyoruz” diyor. Yaykıran, “Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür gençlerin yetiştirilebil-mesi için sanat en güzel araçtır. Vakfımızda öğrencilere sadece burs verilmemekte ayrıca Ankara’da gerçekleşen yüzlerce farklı kültür ve sanat etkinliğinden bilet temin ediliyor, öğrenciler için eğitim programları düzenliyor, öğrencilerin İngilizce t eğitim almalarına destek oluyor ve öğrencilere staj imkam ayarlıyoruz. Ayrıca öğrencilerin sivil toplum kuruluşlarında daha aktif rol almaları da çalışmalarımız arasında” diyor, vakıf 2018-2019 eğitim-öğretim yılı içerisinde toplam 65 bursiyer arasından ‘Çocuğumuz Sanatçı Olacak’ projesi ile 15 sanat öğrencisine burs sağlamış bulunuyor. 2019-2020 öğrenim dönemi için ‘Çocuğumuz Öğretmen Olacak’ Projesi ile eğitim fakültelerinde okuyan öğrencileri de bursiyerleri arasına katmayı hedefliyor. Detaylı bilgi için www.kev.org.tr

“BURSİYERLERLE İLİŞKİYİ KESMİYORUZ”

Borusan Kocabıyık Vakfı, her yıl müzik alanında yetenekli gençlere, bu alanda yükseköğrenimine devam eden genç sanatçı adaylarına Borusan Müzik Bursu veriyor. Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve Borusan Ouartet’in verdiği sezon konserlerinin yanı sıra Borusan Müzik Evi’nde konuk sanatçıların ağırlandığı konserlerle de bu alandaki tüm etkinlikler sürdürülüyor. Vakfın etkinlik alanı müzik olunca bu alanda yetişen sanatçıları destekleme kararı Borusan Müzik Bursu ile hayata geçiriliyor.

Başvuru sahiplerinin sayısının eğitim öğretim dönemine ya da eğitim durumuna göre değişiklik gösterdiğini söyleyen Borusan Sanat Genel Müdürü Ahmet Erenli, “Bazı dönemler başvuru sayısı, öngördüğümüz başvuru kotasının sınırları içinde kalırken, bazen de başvurularımız yoğunlaşabiliyor” diyor. Borusan Müzik Bursu’nun her yıl yaklaşık 100 bin dolar bütçesi bulunduğunu ve bu bütçenin tamamını bursiyerlere ayırdıklarını söyleyen Erenli, “Borusan Müzik Bursu’ndan faydalanan öğrencilerimizin sayısı, her yıl talebe ve ayırdığımız bütçeye göre değişiyor. Bugüne kadar bir eğitim öğrenim dönemi içerisinde en çok yedi öğrenciye burs sağladık” diyor. Bugüne kadar 40 öğrenciye burs sağladık. Bu desteğimizde önemli olan, klasik müzik alanındaki kariyerlerini, uluslararası ölçekte geliştirmek isteyen sanatçılarımızın yanında olmak” diyor. “Her burs fonunun özel şartları olduğu gibi bizim de şartlarımız var” diyen Erenli, “Bu özel şartlarımızın en önemlisi, öğrencinin eğitim almaya hak kazandığı okul. Önceden saptadığımız ve belirli bir statünün üzerinde müzik eğitimi veren 15 müzik okulundan birinde yükseköğrenim için hak kazanan öğrencilerimize iki eğitim öğrenim dönemi boyunca sınırlandırdığımız bir destek sunuyoruz” diyor.

Erenli, “Bu öğrencilerimizden bazıları, eğitimlerini başarıyla tamamladıktan sonra Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nda yer aldı. Bazıları ise yurtdışında kalmayı ve orada kariyerlerini sürdürmeyi tercih etti. Yerel orkestralarda çalan öğrencilerimiz de var. Bursiyerimiz olmuş genç sanatçılarla ilişkilerimiz, destek sürecimiz sona erse de devam ediyor” diyor.

BURS VE STAJ İMKANI

Eğitim Kültür ve Araştırma Vakfı (EKAV), “Sanat geliştirir, sanat iyileştirir, sanat birleştirir” sloganı ile eğitime, kültüre, sanata destek vermek ve sanatı toplumun her kesimine ulaştırmak amacıyla kuruldu. Mimar Sinan Üniversitesi, Anadolu Güzel Sanatlar Fakültesi ve Harran Üniversitesi gibi üniversitelerde sanat eğitimi alan yüzlerce öğrenciye yurtiçi eğitim bursları veriyor. Vakıf ayrıca mastır düzeyinde Carnegie Mellon, Boston University, University of Rochester gibi okullardaki öğrenciler için de yurtdışı burslar verdi.

Her yıl EKAV’a sanat bursu için 30 ile 40 kişinin başvurduğunu söyleyen Eğitim Kültür ve Araştırma Vakfı (EKAV) Yönetim Kurulu Başkanı İnci Aksoy, “Bursiyerleri-miz, üniversitelerin güzel sanatlar bölümlerinde eğitim gören, alanmda başarılı ve ihtiyacı olan öğrencilerin başvuruları arasından EKAV Yönetimi tarafından değerlendirilerek belirleniyor” diyor. Öncelikle genç kızlara eğitim imkanı sunduklarını söyleyen Aksoy, burs ödemelerinin Ekim ayında başladığını hatırlatıyor., “Ekim aym-dan itibaren Haziran ayı dahil olmak üzere dokuz ay ödeme yapıyoruz. Burs aralığı aylık 400 ile 500 TL arasında değişiyor. öğrencilerimize sağladığımız maddi desteğin yanı sıra Ekavart Gallery’de başarılı genç sanatçılarımıza sergiler düzenliyor ve Arttv’de çalışmalarına yer vererek onlara kendilerini tanıtabilecekleri sanat platformu sunuyoruz. İleride, düzenlemeyi düşündüğümüz fotoğraf, kısa film yarışmalarında derece alan gençlerimize de ödül olarak burs vermeyi planlıyoruz” diyor.

Burs verdikleri öğrencilerin yanı sıra sanat dalında eğitim gören ve staj yeri arayan öğrencilere de seslenen Aksoy, “Sadece bursiyer-lerimiz değil sanat dalında eğitim gören staj konusunda talebi olan öğrenciler vakıf galerimiz Ekavart Gallery’de veya kurucusu olduğum Türkiye’nin ilk online sanat televizyonu Arttv’de staj yapabilirler” diyor.

AYLIK 750 EURO BURS

Türkiye’nin önde gelen özel sanat kurumlan arasında yer alan Tekfen Vakfı, kuruluşunun 20’nci yıldönümünde, klasik müziğe olan desteğine bir yenisini ekleyerek Müzik Bursu programını başlattı.

1992’de kurulan Tekfen Filarmoni, Türkiye’deki sayılı özel orkestralardan biri. Vakfın diğer faaliyet alanı ise eğitim. Vakıf, her yıl 550 lise ve üniversite öğrencisine verdiği bursla uzun yıllardır eğitime katkı sağlıyor. Başta Tekfen Filarmoni olmak üzere, Türkiye’deki orkestralar için yetkin müzisyenler yetiştirmeyi amaçlayan bursa her yıl 50 sanat dalı öğrencisinin başvurduğunu söyleyen Tekfen Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Dori Kiss Kalafat, “Bu sene iki öğrenciye tahsis edilen bursun, her yıl iki kişinin eklenmesiyle, dört yılda sekiz kişiye ulaşmasını hedefliyoruz” diyor.

Verilen bursların lisans düzeyindeki yurtdışı eğitim kurulularında geçerli olacağını ve kendine kariyer hedefi olarak orkestra müzisyenliğini seçen tüm lisans öğrencilerini kapsayacağını belirten Kalafat, bir öğrenciye verilen müzik bursu miktarının, 10 ay süreyle aylık 750 euro olacağını söylüyor. Tamamına ulaşıldığında Tekfen Vakfı Müzik Bursu için yıllık 60 bin euro fon ayrılmış olacağını sözlerine ekleyen Kalafat, bu sene ilk kez verilen burslarla başta Tekfen Filarmoni olmak üzere, Türkiye’deki ve dünyanın dört bir yanındaki orkestralarda görev alabilecek düzeyde yetkin orkestra müzisyenleri yetiştirmeyi hedeflediklerini söylüyor.

Binnur KARADEMİR / Sağlık ve Eğitim Vakfı Genel Müdürü
Liselilere burs

Sağlık ve Eğitim Vakfı [SEV) olarak bize bağlı dört lisemizde (Üsküdar Amerikan Lisesi, İzmir Amerikan Koleji, Tarsus Amerikan Koleji ve SEV Amerikan Koleji) belirlenen kriterlere uyan tüm öğrencilere sanat bursunun yanı sıra spor ve bilim bursu da veriyoruz. Sanat alanında bu yıl 13 yeni öğrenciye burs verildi. Geçen yıl da bu bursa dahil olanlarla birlikte toplam 34 öğrencimiz SEV Sanat Bursu’ndan yararlanmış oldu. Bursun bir kontenjan sınırlaması bulunmuyor.

SEV çatısı altındaki liselere yeni kayıt yaptıran veya halen eğitimine devam eden sporcu, sanatçı ve araştırmacı öğrenciler, lise eğitimlerini kapsayan beş yıl süresince okul ücretinin yüzde 50’si oranında burs alabiliyor. Aynı öğrenci spor, sanat ve bilim alanlarından bir tanesinden burs alabilirken, okulun mevcut Mali Destek Bursu’ndan da yararlanma olanağı devam ediyor. Mali Destek Bursu’ndan yararlanan öğrencinin bursu, spor, sanat veya bilim bursunun üzerine eklenerek yüzde 100’e ulaşabiliyor. SEV Sanat Bursu’na, devlet konservatuvarlarında yarı zamanlı öğrenci olarak okuyan veya konservatuvardan mezun olmuş olan veya Birleşmiş Milletler tarafından düzenlenmiş (UNICEF, UNESCO gibi) uluslararası yarışmalarda ilk üç dereceye girmiş olanlar başvurabiliyor. Bu sene İstanbul, İzmir ve Tarsus’taki dört ayrı lisemizde toplam 34 öğrencimiz sanat bursundan yararlanıyor. SEV Sanat, Spor ve Bilim Burslarına bu yıl 5.4 milyon TL ek bütçe ayırdık. Bu burslar, mali destek burslarıyla birleştiğinde, daha fazla öğrenci yüzde 100 burs imkanlarına erişebiliyor, hak ettikleri eğitimi alarak topluma faydalı bireyler olarak yetişebiliyorlar. Burslar vakfımıza bağlı Üsküdar Amerikan Lisesi, İzmir Amerikan Koleji, Tarsus Amerikan Koleji ve SEV Amerikan Koleji’nde okuyan lise öğrencilerimiz ile LGS sonucuna göre okullarımıza kayıt yaptıran yeni öğrencilere verilmekte.

MERVE YILMAZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı