Farmasi Ürünleri

Renkli ve Desenli Ojeler Çok İlgi Görüyor

Ojeler Vazgeçilmez Bir Kozmetik Ürünü

İNSANIN en göz önünde olan uzuvlarından birisi elleridir. Malum günümüz imaj çağı, bu nedenle ellerin görünümü önemli. El bakımı bu nedenle kozmetik dünyasının önemli segmentlerinden birisi. Bu segment içinde ön plana çıkan konu ise tırnaklar ve dolayısıyla ojeler. Kadınlar için çok önemli olan tırnak bakımının son rötuşu olan ojeler vazgeçilmez bir kozmetik ürünü. Rengarenk tırnaklar kimi zaman bir kıyafetin tamamlayıcısı kimi zaman da kadın ruh halini yansıtan unsurlar olarak öne çıkıyor. Özellikle yaz aylarında açık ayakkabılara geçiş ve okulların tatil olmasıyla oje satışları da yüzde 100 artıyor. Bunun ötesinde moda renkler, beğenilen dokular vb. birçok unsur oje satışlarını etkiliyor.

Önceki senelerde yaz ve kış renkleri olarak ayrılan, kısıtlı tonlarda kullanılan renklerin yerini artık metalik bitişli, ayna efektli, renk değiştiren ve glitterli, pul-konfeti efektli gibi inovatif ojeler aldı. Dinamik, cıvıl cıvıl ve cesur renkteki ojeler ile ‘nail art’ denilen tırnakları sanatsal desenlerle renklendirme trendi de son zamanlarda tüketicilerin ojelere olan ilgisini artırdı. Uzmanlar ojenin de diğer tüm kozmetik ürünleri gibi kişilerin cilt tipleri, yaşam şartları ve kozmetik alışkanlıklarına göre tercih edilip kullanılması gerektiğini vurguluyor. Sektörün önde gelenleriyle oje piyasasında yaşanan hareketliliği konuştuk.

Farmasi Oje

SANAT ESERİ GİBİ TIRNAKLAR

Ülkemizin yüksek adette oje üretimi yapan ülkelerden biri olduğunu söyleyen Note Cosmetics Global Marka Müdürü Serpil Özcan, özellikle Avrupa’daki ülkelere göre oje fiyatlarının ülkemizde daha ulaşılabilir rakamlarda olduğunu söylüyor, önceliklerinin doğru içerikler kullanarak kaliteli üretmek olduğunu söyleyen Özcan, “Marka sadakati oluşturmanın en zorlu olduğu ürün çeşitlerinden olmasına rağmen ojelerimizi satın alan müşterilerin yüzde 82’sinden fazlasının satın almaya devam ettiğini görüyoruz. Bu rakam doğru strateji ile devam ettiğimizin göstergesi” diyor. Türkiye’de geçen yıl yüzde 16’lık bir büyümeyle ojenin pazar büyüklüğünün 220 milyon TL’ye ulaştığı bilgisini veren Özcan, “Bu yaklaşık 35 milyon adet oje anlamına geliyor. Bu yılı yine yüzde 15’lik bir büyüme ile bitireceğimizi öngörüyoruz. Hem ciro hem de büyüme hızı göz önüne alındığında ojenin Türk kadınları için en önemli ürünlerden biri olduğunu söyleyebiliriz” diyor.

Yazın açık ayakkabılara geçiş ve okulların tatil olmasıyla birlikte oje satış adetlerinin ikiye katlandığını söyleyen Özcan, “İlkbaharda açık ve daha az örtücü renklere, ışıltı içeren ojelere, kış mevsiminde ise kırmızı, bordo ve siyah gibi daha koyu renklere talep oluyor” diyor. Son zamanlarda etkinliğini artıran ‘nail arf akımıyla birlikte tüketicilerin kendilerini ifade edebildiği farklı bir alan oluştuğunu da sözlerine ekleyen Özcan, “Yalnızca mevsimden değil, toplumsal ve kişisel olaylardan etkilenerek adeta sanat eserine dönüşen tırnaklar sektörün ezberini bozuyor” diyor. İnsan sağlığını tehdit edebilecek hiçbir içeriğe ürünlerinde yer vermediklerini söyleyen Özcan, “Hiçbir ojemizde kanser oluşumunu tetikleyen DBP, formaldehyde, toulen ve camphor gibi içerikler bulunmuyor. Hayvanlar üzerinde test yapmıyor; içinde bulunduğumuz doğaya saygı duymayı en önemli prensip olarak görüyoruz.”

YAZIN YÜZDE 20 ARTIYOR

Renkli kozmetik pazarının adet bazında dörtte birine yakın rakamın ojeden meydana geldiğini söyleyen Flormar Pazarlama Direktörü Can Dilek, “Trendlerin hızla değiştiği oje kategorisinde açık ara öndeyiz” iddiasında. Pazar okumasını farklı kaynaklardan yararlanarak yaptıklarını söyleyen Dilek, “Bunların içerisinde en kapsamlı özeti Euromonitor’un yaptığını düşünüyoruz. Geride bıraktığımız yılın verilerine bakarsak Türkiye’nin 2.5 milyar euro büyüklüğünde bir kozmetik pazarının olduğunu söyleyebiliriz” diyor. Bu rakamın yüzde 20’sini ojenin oluşturduğunu ifade eden Dilek, “Ağırlıklı oje olmak üzere tırnak kategorisinin cirodan aldığı pay yaklaşık yüzde 15’e denk gelerek 525 milyon TL’ye ulaşıyor” diyor. Ojenin sezondan en fazla etkilenen kategorilerden biri olduğunu da sözlerine ekleyen Dilek, “Özellikle yazın tüketim yüzde 20 artar. Moda renkler, beğenilen dokular vb. birçok unsur oje satışını şekillendirir. Bu sezon ‘blush’ renkleri dediğimiz ‘nüde’ ve şeftali tonları ve lila öne çıkıyor. Kadınların vazgeçilmezi haline gelen kırmızı tonlarla birlikte gri tonları, mürdüm, bordo ve kahve-kiremit tonlarını da zamansız trendler arasında sayabiliriz” diyor.

Tüketicilere tırnak sağlığını korumaları konusunda da birkaç uyarıda bulunan Dilek, “Tırnakların da tıpkı cildimiz gibi yaşadığını, nefes aldığını unutmamalı ve onların da bakımını yapmalıyız. Biz ojelerimiz de dahil tüm ürünlerimizde uluslararası standartlarda üretim kalitesini sağlıyor ve düzenli olarak kontrol ve testlerden geçiyoruz. Tüketicilerimize tavsiyemiz oje süremeden ‘base coat’ kullanmaları ve oldukça ilgi gören ve bir o kadar faydalı olan tırnak bakım serimizden faydalanmaları” diyor. Dilek’e son olarak oje fiyatlarındaki yükselişi nasıl değerlendiriyorsunuz diye sorduğumuzda, “Renkli kozmetik sektörü gerek hammadde gerekse ambalaj için Avrupa veya Asya’ya bağlı. Bu nedenle döviz kurundaki artış bizleri doğrudan etkiliyor. Yine de yerli bir üretici ve güçlü bir ihracatçı olarak biz elimizden geldiğince fiyat artışını yapmamaya ya da makul bir oranda uygulamaya özen gösteriyoruz. Geride bıraktığımız üç yılı ele aldığımızda oje dışı kategorilerin fiyat artışı ile ojeyi kıyasladığımızda ojenin 10 puan daha geriden geldiğini söyleyebiliriz. Şüphesiz birim satış fiyatı küçük olan ojeye yapılan kuruş seviyesindeki artışın diğer ürünlere kıyasla daha göz önünde olduğunu düşünüyorum.”

PAZAR PAYI YÜZDE 11

Kozmetik ürünleri piyasasında ojenin en fazla tercih edilen ürünler arasında üst sıralarda yer aldığını söyleyen Watsons Türkiye Genel Müdürü Mete Yurddaş, Türkiye’de oje pazarının giderek büyüdüğünü, alışveriş esnasında sepetteki ürün sayısını artıran ürünlerden birinin oje olduğunu söylüyor. Tırnak ürünlerinin makyaj pazarının yüzde 11 gibi büyük bir bölümünü oluşturduğunu söyleyen Yurddaş, “Yeni trendler geçtiğimiz sene oje satışlarına büyük bir ivme kazandırdı. Bu yıl da trendlerin etkisi devam ediyor“ diyor.

Oje satışları arasında en çok Flormar ve Pastel markalarının yer aldığını hatırlatan Yurddaş, “Revlon ve Suncoat soyulabilir oje de sadece Watsons’a özel olan ve Türkiye’de sadece mağazalarımızda müşterilerilerimizle buluşan markalar. Buna ek olarak dönem dönem firmalarla sadece Watsons’a özel çalışmalar da yapıyoruz” diyerek @WatsonsTurkiye sosyal medya hesaplarında her hafta bir nail art blogger’ıyla işbirliği yaparak yeni çıkan ve trend ojelerin videolarını paylaştıklarını sözlerine ekliyor. “Oje de diğer tüm kozmetik ürünleri gibi kişilerin cilt tipleri, yaşam şartları ve kozmetik alışkanlıklarına göre tercih edilmeli ve kullanılmalı” diyen Yurddaş, “Kozmetik ürün kullanımında ürün içeriklerine dikkat edilmeli. Hem ürünün saklama koşullarına hem de kişisel temizlik ve bakım kurallarına uyulmalı ve beklenmedik durumlarda mutlaka iligli uzmanlara gidilmeli” diyor. Ülkemizde fazla sayıda ve kitlesel üretim yapan büyük oje üreticileri olduğu için kaliteli ürünleri çok uygun fiyatlara bulmanın mümkün olduğunu sözlerine ekleyen Yurddaş, “Türkiye’deki tüketiciler bu açıdan oldukça şanslılar; bol bol, farklı renklerde ve trendlerde ürünler alabiliyorlar. Ortalama bir kozmetik tüketicisinin onlarca ojesi bulunuyor” diyor. Yurddaş son olarak, önümüzdeki günlerde seçili Watsons mağazalarında kalıcı oje ve nail art uygulamalarının da müşterilerle buluşacağını müjdeliyor.

“YILDA EN AZ DORT DEFA”

Tırnaklarımız günlük aktivitelerimizde araç işlevi görse de dış görünüşümüzün ayrılmaz bir parçası ve yaşam tarzımızın hikayesidir. Sürekli göz önünde olan tırnaklarımıza özen göstermek ve düzenli bakım yaptırmak hem sosyal hayatımızdaki izlenimimizi olumlu etkiler hem de tırnaklarımızla serüvenimizin ömür boyu sağlıklı devam etmesini sağlar. Vücudumuzun her parçası gibi el ve ayaklarımızın sağlığını gözetmemiz gerektiğini söyleyen ProNail Güzellik Salonları CEO’su Banu Zeren, “Medikal bakım yapan profesyonel merkezlerde düzenli kontrollerimizi ve bakımlarımızı yaptırmalıyız. El ve ayak bakımı ile ilgili bilincin ve bilginin çok az olduğu ülkemizde tırnak mantarı, batık tırnak ve pek çok deri hastalığı çocuk yaşlarda başlayarak en son hastanelerde ameliyat gibi ekstrem müdahalelerle son buluyor” diyor. El ve ayak bakımının düzenli yaptırılmasının kişinin enerjisini yükselttiğini iddia eden Zeren, “Halsizliğe iyi gelir ve vücuttaki dolaşım sistemini düzenler.

Şeker hastalarında ise el ayak bakımı hayati önem taşır. Senede en az dört, kez profesyonel bir el ayak ve tırnak bakım merkezine gidilerek derin medikal bakım yaptırılmalı ve bu bakımlar düzenli ürün kullanarak ev bakımı ile desteklenmeli” diyor. Kalıcı ojenin son 50 yılda oje ve tırnak sektöründeki en büyük inovas-yon olduğunu savunan Zeren, profesyonel salon deneyimini geri getiren ve oje için salonlara giden müşteri sayısını tüm dünyada arttıran kalıcı ojenin faydalarıyla her geçen gün daha fazla kadın tarafından tercih edildiğini söylüyor. “Ucuz ve asitli ojelerden kaynaklanan sararmaları 105 günde yok eden kalıcı oje, tırnakların üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturarak kırılmaları da durduruyor” diyen Zeren, tırnakların hava almadığı düşüncesinin yanlış olduğunu söylüyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Tırnaklarımız aynı saçlarımız gibi ölü keratin dokular ve kökte ve derinin altında matriks ana hücre tarafından oluşarak ileri doğru itilen keratin dokusu hava alan bir canlı doku değildir. Bu yüzden kalıcı ojeler tırnağın hava almasına engel olmaz. Kalıcı ojeler sayesinde tırnak günlük sabundan, alkolden, boyalardan ve deterjanlardan korunur, eskisine oranla daha güçlü ve hızlı uzar. Kalıcı oje uygulamasının bu konuda profesyonel olarak hizmet veren el ayak ve tırnak merkezlerinde kullanılan ürün markalarını gözeterek yaptırmak önemli. 15 ila 21 gün bozulmadan ve parlaklığını kaybetmeden kalan kalıcı ojeler kadınların hayatını kolaylaştırmakla kalmıyor, aynı zamanda tırnaktaki sararmaları ve kırılmaları da durduruyor” diyor.

“OJE TERCİHİ BİLİNÇLİ YAPILMALI”

Zararlı ve asit içeren ojeyi tırnakta bir saat ya da bir hafta tutmak arasında verdiği zarar açısından fark bulmanın mümkün olmadığını söyleyen Zeren, “Satın alacağınız ojenin formaldehit, tolune, dbp gibi zararlı asitler içermediğinden emin olunuz. Doğru ve bilinçli yapacağınız oje tercihi sayesinde asitsiz ojenizi rahatlıkla bozulana kadar tırnağınızda kullanabilirsiniz. Hızlı kuruyan ojeler genelde asit miktarı yüksek ojelerdir” diyor. Son olarak ojenin zararlı yan etkilerinden korunmanın en iyi yolunun oje koruyucu alt katman ve oje koruyucu üst katmanla birlikte kullanmaktan geçtiğini söyleyen Zeren, “her zaman oje kullanan kadınların her gün düzenli tırnak yağı kullanmaları gerektiğini söylüyor.

Tırnak bakımında nelere dikkat etmeli?

  • El hijyeni için kullanılan alkollü temizleyiciler ve kolonyalar tırnakları hızla kurutur ve tırnakların esnekliğini zamanla azaltır.
  • Antibakteriyel sabunlar ve restoranlarda verilen rslak mendiller, tırnak için önemli bakterileri yok ederek tırnakları kuru ve savunmasız bırakır ve tırnağın ihtiyacı olan yağı yok eder.
  • Formaldehit, dbp gibi ağır asitler içeren ojeler yerine doğal pigmentli ojeler tercih edilmeli.
  • Şeffaf renkli ojeler de tırnağı renkli ojeler kadar sarartır.
  • Düzenli tırnak yağı kullanmak en az el kremi kullanmak kadar önemlidir.
  • El ve ayak tırnakları saçımız gibi keratin ve sülfür katmanlarından oluşur. Özellikle ayak tırnakları duştan, spordan sonra aynı saç gibi kurutulmalıdır.
  • Tırnakları doğru kesmek, batık tırnak, şeytan tırnağı gibi pek çok tırnak sorunun önüne geçebilir.
  • Tırnak yemek kalıcı tırnak yatağı hasarları oluşturur. Çoğunlukla çocuk yaşlarda aile fertlerinden ya da arkadaşlardan birini taklit ederek başlar. En başında uzmanlardan yardım alınması gereken bir alışkanlıktır.
  • Tırnaklar hassas dokulardır bir şey açmak sıkıştırmak ve kanırtmak gibi sert işlevlerde kullanmak kalıcı hasarlar oluşturabilir.

Julia IŞIK / Eva Botanica Beauty Klinik Dermatalog
“Tırnak bakımı ihmal edilmemeli”

Kalıcı oje ve klasik oje kliniğimizde uzman podolog tarafından yapılıyor. Bu iki işlemde de ojelerin 15-20 gün aralığında değiştirilmesi gerekiyor. Kalıcı ojeyi ve klasik ojeyi sık kullanan kadınlar bir hafta ara vererek kullanıma devam edebilir. Bu aralıkta tırnak yağları ihmal edilmemeli. Kullandığımız ürünler tırnak plağına zarar vermiyor. El bakımı için kliniğimizde kullanılan ürünler, leke, kuruluk gibi problemleri anti-aging özelliğiyle pürüzsüzleştirip, ellerin genç görünmesini sağlıyor. El ayak ve tırnak bakımlarımızı 20-30 gün aralıklarla yaptırılmalı. Probleminize uygun verilen yağ ve kremler ihmal edilmemeli.

Mete YURDDAŞ / Watsons Türkiye Genel Müdürü
Yeni renkler, yeni tonlar

Metalik bitişli, ayna efektli, renk değiştiren ve glitterli, pul-konfeti efektli gibi inovatif ojeler geçtiğimiz yıldan bu yana oje pazarına yeni bir soluk getirdi. Dinamik, cıvıl cıvıl ve cesur renkteki ojeler ile nail art dediğimiz tırnakları sanatsal desenlerle renklendirme trendi de tüketicilerin ojelere olan ilgisini artırdı. Klasik ojelerde ise yeni trend rengimiz bahar/yaz dönemi için pastel, çiçek ve bahar tonları ile bebek pembesi. Yılın rengi olan mercan tonu ojelerde de yerini aldı. Gri de önümüzdeki senelerde klasik sayılacak m renkler arasında bulunuyor. Ojelerde renk tercihleri sezona ve trendlere göre değişiklik gösteriyor. Genel olarak ‘nüde’ ve ‘gül kurusu’tonlar ile’French’ oje renklerinin daha çok tercih ediliyor.

Banu ZEREN / Pronaii CEO’su
Sonbahar renkleri

Bu sonbaharda bordo ve koyu kırmızıların yerini marjinal griler, soğuk kış pembeleri koyu pudralar, kum beji, ayna ve sim efektli ojeler aldı. Oje renkleri bu yıl sadece doğadan değil yaşamın dokularından ve şehirlerin ışıltısından da ilham alıyor. Görmeye alışık olmadığımız oje renkleri ön plana çıkarken yılların French oje modası yerini yüzlerce farklı tonda nüde renk koleksiyonlarına bıraktı. Kuralsız sürüş teknikleri, özgür tasarımlar ve kişiselleşen eşsiz denemeler ojeyi gerçek bir sanata dönüştürüyor.

MERVE YILMAZ
merve.yilmaz@paradergi.com.tr

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı