Girişimcilik

Farklı Düşünceler ve Kaynakları Değerlendirebilmek

Girişimcilik olarak tanımlama

İnsanların maddi anlamda kendine bir fayda sağlamak ya da toplum ihtiyaçlarına yönelik çalışmalarıyla onlara kolaylıklar yaşatmak için uğraşmaları girişimcilik olarak tanımlanabilir. Bu özelliğiyle toplumda sivrilen insanlar sürekli bir çalışma içerisindedir ve yeni bir ürün ya da hizmet üretebilme endişesine sahiptir. Endişesi bu olan kişiler yetenekli ve bilgili insanlar olarak da farklı çalışmalar sürdürebilir.

Birçok üretim kaynağının bulunduğu dünyada bu kaynaklar bazen boşa gitmekte bazen de verilen yanlış kararlarla boşuna harcanmaktadır. Özellikle franchise açısından önemli olan doğal kaynakların kısıtlılığı az kaynak ile büyük işlerin yapılabilmesini gerektirmektedir. Bu konuda ise dünyanın ihtiyacı olan kişiler yenilikçi, farklı yönleri görebilen ve bağımsız düşünebilen kişilerdir. Bahsedilen özelliklere sahip olan kişiler açısından zaten elde bulunan kaynaklardan yararlanılarak yenilikler ortaya çıkarmak hiç de zor bir iş değildir. Tek ihtiyaçları ise bu kaynakları işleyebilmek için maddi bir yardım ve uygun bir ortamdır.

Genel bir inanışa göre yeni bir ürün ya da hizmetin ortaya çıkarılması iyi bir girişimcinin eseridir. Fakat bu anlayışın bu kadar kısıtlı bir şekilde kabul görmesi toplum açısından bir sorundur. Çünkü ortaya yeni çıkan herhangi bir hizmetin devamlılığı ve sağlayacağı faydalar da göz önünde bulundurularak girişimcinin nasıl bir uygulama başlattığına karar verilmelidir. Daha basit bir ifadeyle, asıl önemli olan yenili değil; o yeniliğin insan hayatına sağladığı faydalar ve insan hayatında ne kadar bir süre etkinliğini sürdürdüğüdür.

Tehlikelerden kaçmamak, fikir özgürlüğüne saygı duymak, yaratıcı hizmetlerin gelişimine katkı sağlamak iş fikirleri yolunda atılacak önemli adımlardan bazılarıdır. İlk olarak bu adımların atılmasıyla başlayan bu süreç daha sonra yeni hizmetlerin elde edilmesi, insan hayatına uyarlanması ve uzun bir süre de insan hayatında işlev görmesiyle devam edecektir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı