Girişimcilik

Dermokozmetikte fırsatı gören kadın girişimci

Temiz Kozmetik

Balastı Dündaralp, günlük ihtiyaçlardan yola çıkarak ‘temiz kozmetik’ olarak tanımladığı ürünler geliştirmek hedefiyle yola çıktı. Şirketi Ozonlabs’ın geliştirdiği ürünleri Türkiye’nin yanı sıra 35 ülkeye satıyor. Almanlarla ortaklık da yapan girişimci, bu yıl 8 milyon Euro ciro hedefliyor.

Farklı sektörlerde çalıştıktan sonra yapmak istediği işin bunlar olmadığını anlayıp kendi işini kurmaya yönelen pek çok girişimci var. Ankara Üniversitesi Dil, Tarih Coğrafya Fakültesi mezun olduktan sonra iş hayatına atılan Ba-lasUsPündarlp da onlardan biri. Fuar, müze, “reklamcılık gibi sektörlerde çalışan Dündaralp, öğrenciliği sırasında İngilizce çevirmenlik de yaptı. Ancak hep kendi işini yapmayı hayal etti. 2014 yılında dermokozmetik şirketi Ozon-labs’ı kuran girişimci,online platformdan ürünlerini tüketicilerle buluşturdu. Kısa süre sonra ürünlerini kullananlardan olumlu geri dönüşler almaya başladı. Bunun ardından da birçok işbirliği teklifi ile karşılaştı. Bunları değerlendiren Dündaralp, 2018’de Almanya’da kurulu bir şirket ile ortaklık kararı aldı. Ürünleri bugün sadece Türkiye’de değil, 35 ülkede satılıyor. Ar-Ge’nin yanı sıra pazarlama ve fuar faaliyetleri de bu başarıda önemli rol oynuyor. Balasu Dündarlp, bu yıl ihracat pazarlarını daha da geliştireceklerini söylüyor.

Hedefi NASA

Şirket, kişiselleştirilmiş ürünlerle öne çıkıyor. Yoğun AR-GE çalışmaları sonucunda ortaya çıkan formülasyonu gizlilikle saklanan ürünler bunlar, insanların ihtiyaçlara göre araştırmalara başladıkları belirten Dündaralp, şunları anlatıyor: “Hiçbir resmi kurumdan destek almadan bu yola çıktık ve bu yıl 8 milyon Euro’luk bir ciroya ulaşmayı hedefliyoruz.5 yılda Avrupa ağırlıklı bir coğrafyaya ürün sattık. Yakın bir zaman önce de NASA (Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) ile temasa geçtik. Gelecek hedefimizde, ozon tabakasından esinlenerek geliştirdiğimiz bir ürün için NASA ile işbirliği yapmak var.”

9 ürünü var

Ozanlabs’ın ürün portföyünde 9 ürün var. Alerjen ve kimyasal içeriklere dikkat çekerek cilt dostu ürünler geliştirmeye odaklanan şirket, üretim yaptığı alanı ‘temiz kozmetik’ olarak tanımlıyor. Girişimciliğini, Alman ortaklarıyla birlikte çok uluslu bir hale getirdiğini dile getiren Dündaralp, şunları ekliyor: “Çok farklı ürünler geliştirdik. Mesela hindistan cevizi yağını ozonlayarak özel bir nemlendirici ürettik. Türk ve Almanlardan oluşan AR-GE ekibimiz, yeni nesil kozmetik ürünleri geliştiriyor.”

Ortaklık teklifleri var

2014’de Ozanlabs’ı, 2018’de de Ozonlabs Almanya’yı kurduklarını belirten şirketin CEO’su Balasu Dündaralp, şunlan söylüyor: “Firmamıza yabancı şirketlerden ve fonlardan da ilgi var. Bugüne kadar somut bir çalışmamız olmadı, daha çok ürün geliştirmeye ve pazarda adımızı duyurmaya odaklandık. Firmamız belli bir noktaya geldikten sonra, bu tarz teklifleri de değerlendirip, karar vereceğiz.”

Özlem Bay Yılmaz

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı